חישוב שטח בנייה מרבי: טיפים לרוכשי נכסים

לרוכשי נדל”ן יש לעתים קרובות חזון גדול לגבי מה הם יכולים לבנות על הנכסים הרחבים שלהם, אך ההבנה כיצד לחשב את שטח הבנייה המקסימלי היא חיונית להגשמת החלומות הללו תוך הישארות בגבולות הרגולטוריים. הנה כמה טיפים שיעזרו לרוכשי נדל”ן לנווט בתהליך מורכב זה.

 1. סקירת תקנות הייעוד:
  נקודת המוצא לחישוב שטח בנייה מירבי היא הבנת תקנות הייעוד המסדירות את הנכס שלכם. חוקי הייעוד מגדירים כיצד ניתן להשתמש בקרקע, את סוגי המבנים המותרים ומגבלות הגודל שלהם. השג עותק של קוד הייעוד של האזור שלך והתייעץ עם רשויות התכנון המקומיות כדי לקבל הבנה ברורה של הכללים החלים על האחוזה שלך.
 2. קבע את דרישות הנסיגה:
  דרישות הנסיגה מכתיבות את מרחק הבניין מקווי רכוש, כבישים ומבנים אחרים. דרישות אלה משתנות במידה רבה בהתאם לסיווג הייעוד ולתקנות המקומיות. זהה את דרישות הנסיגה עבור הנכס שלך כדי לקבוע היכן בנייה יכולה להתרחש.
 3. חשב את טביעת הרגל:
  כדי לחשב את שטח הבנייה המרבי, תצטרך לקבוע את טביעת הרגל המותרת של הבניין. הכפל את שטח הקרקע הכולל של האחוזה שלך באחוז הכיסוי המרבי המותר המפורט בתקנות הייעוד. זה ייתן לך את טביעת הרגל המקסימלית במטרים רבועים או במטרים רבועים שתוכל להשתמש בהם לבנייה.
 4. קחו בחשבון מגבלות גובה:
  קודי אזורים רבים כוללים הגבלות גובה למבנים. קבע את הגובה המרבי המותר עבור בניינים בנכס שלך. זכור שהגבלות אלו עשויות להשתנות בהתאם לסוג המבנה, קניית נחלה כגון בתי מגורים, מבני עזר או מבנים חקלאיים.
 5. הערכת יחסי שטח קומה (FAR):
  אזורים מסוימים משתמשים ביחסי שטח רצפה (FAR) כדי לווסת את המדה המרבי המותר לבניינים. FAR משווה את שטח הרצפה הכולל של כל הבניינים במגרש לשטח הקרקע הכולל. חשב את ה-FAR עבור הנכס שלך כדי להבין כמה סה”כ מדה רבועים אתה יכול להקצות לבנייה.
 6. תכנן מבני עזר:
  שקול את כל מבני העזר שאתה רוצה לבנות באחוזה שלך, כגון בתי הארחה, אסמים או בתי מלאכה. יש לוודא שמבנים אלו עומדים בתקנות הייעוד ואינם חורגים משטח הבנייה המותר.
 7. אילוצים סביבתיים:
  קחו בחשבון אילוצים סביבתיים כלשהם על הנכס שלכם, כגון שטחי ביצה, בתי גידול מוגנים או מישורי שיטפונות. לאזורים אלה עשויים להיות הגבלות על בנייה, מה שמצמצם את השטח הפנוי.
 8. צור קשר עם אנשי מקצוע:
  התייעצו עם אדריכלים, מתכנני קרקע או מהנדסים בעלי ניסיון בנכסי נדל”ן. הם יכולים לעזור לך לנווט בתקנות הייעוד, לחשב את שטח הבנייה המקסימלי ולעצב פריסה שמייעל את הפוטנציאל של האחוזה שלך.
 9. הגשת אישורים:
  לאחר שהבנתם היטב את שטח הבנייה המקסימלי, בקש את ההיתרים הנדרשים מהרשויות המקומיות. ודא שתוכניות הבנייה שלך עומדות בכל התקנות ושהפרויקט שלך מתיישב עם ההיתרים המאושרים.
 10. שיקולים עתידיים:
  חשבו על המטרות ארוכות הטווח שלכם עבור האחוזה. אם אתם מתכננים להרחיב או להוסיף תוספות עתידיות, קחו בחשבון שטח בנייה פוטנציאלי עבור פרויקטים אלה.

לסיכום, חישוב שטח הבנייה המרבי לאחוזה הוא שלב קריטי בהפיכת החזון שלכם למציאות תוך הקפדה על תקנות הייעוד. על ידי מחקר יסודי של כללים מקומיים, מעורבות מומחים ותכנון קפדני, רוכשי נכסים יכולים לייעל את שטח הבנייה שלהם וליצור את נכס החלומות שלהם תוך הישארות במגבלות החוק.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *